9 Şubat 2019 (13:30 - 17:30)
Ord. Prof. Dr. Abdülkadir Noyan Konferans Salonu
9 Şubat 2019 / 13:30 - 17:30
Ord. Prof. Dr. Abdülkadir Noyan Konferans Salonu

Açılın Ben İnsanım

Dr. Serra MENEKAY

Biyokimya ve Klinik Biyokimya uzmanı, İzmir Halk Sağlığı laboratuvar sorumlusu, romancı, “Aluşta’dan Esen Yeller”, “Kuşbakışı”, “İğne Oyası”, “Şefika”, “Adını Arayan Çocuk” ve “Çocuk gözümden, Şimdiki aklımla; Ödemiş” kitaplarının yazarı.

Ankara’da doğdu, Ödemiş ve İzmir’de büyüdü ve okudu. 1993 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirip tıp doktoru, 1998 yılında ise Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesindeki ihtisasını tamamlayıp biyokimya ve klinik biyokimya uzmanı oldu. Türkiye’nin değişik şehirlerinde ve Amerika Birleşik Devletleri’nin çeşitli özel hastane, laboratuvar ve üniversitelerinde mesleğini icra etti.
Hekimlik mesleğinin yanı sıra edebiyatla hep ilgilendi. Değişik yerlerde yayımlanmış gezi yazıları, denemeleri ve şiirleri mevcuttur. Dr. Serra Menekay’ın II. Dünya Savaşı ve sonrasında kendi ailesinin ve Kırım Türkleri’nin inanılmaz mücadelesini konu alan ilk romanı “Aluşta’dan Esen Yeller” 2015 yılında Doğan Kitap tarafından basıldı. Bu eser Ukraynacaya ve İngilizceye çevrildi. Yazarın ikinci romanı olan ve Balyoz ve benzeri kumpas davalarında bir pilotun başından geçenleri anlatan “Kuşbakışı” Alibi (Galeati) Yayıncılık tarafından 2016 yılında yayımlandı. Bir 12 Eylül romanı olan “İğne Oyası” Serra Menekay'ın üçüncü romanı olarak 2017 yılının başında basıldı. “Şefika” yazarın dördüncü romanıdır ve 2017 yılının sonunda basılmıştır. Bu eser Ukraynacaya çevrilmektedir. “Adını Arayan Çocuk” isimli bir de çocuk kitabı bulunan yazarın 6. kitabı olan “Çocuk Gözümden, Şimdiki Aklımla; Ödemiş” baskı aşamasındadır. Dr. Serra Menekay, eşiyle birlikte İzmir’de yaşamakta, hekimlik mesleğini İzmir Halk Sağlığı Laboratuvar Sorumlusu olarak sürdürmektedir.